Po približno 12 letih dela v IT stroki v Sloveniji, sem si večkrat postavil vprašanje “Kaj je vizija slovenskih IT podjetij?”. Pred dnevi sem enako vprašanje zastavil na Twitterju in dobil enega najbolj izvirnih odgovorov, ki se je glasil takole: “Yes, fuck everyone for good money and get rich soon.” K pisanju tega zapisa se pripravljam že kar nekaj časa, danes pa me je še dodatno spodbudila novica iz Slo-Techa, ki nosi naslov: “Sedmerica ameriških IT-velikanov bo tožena zaradi dogovarjanja o plačah”. Verjeli ali ne, tudi pri nas so ti. kartelni dogovori med velikimi IT podjetji, zato pa tudi IT v Sloveniji stagnira, toda pustimo sedaj to, saj je to povsem druga tema …
Torej kaj je vizija? Jasne vizije nima nobeno večje IT podjetje, imajo ga kvečjemu manjša podjetja. Velika se držijo pogodb z velikimi podjetji ali državno upravo in od tam črpajo denar, tako dolgo kakor se da. Med velikimi podjetji, se v razvoj ne vlaga oz. se razvoj dela v lastnem prostem času zaposlenega, kateremu nagrada za uspešen razvoj je, v najboljšem primeru, objem in topla beseda ter v najslabšem prelaganje odgovornosti za morda neuspešno prodan projekt, ker ga razvijalec ni uspešno prodal ali pa morda končnemu kupcu ni pravilo izstavil računa. Ja, tudi to se dogaja, da morate kot razvijalec poskrbeti tudi za to, da končna stranka, torej kupec plača račun.
Vizija, ki je ni … toda zakaj je ni? V Sloveniji imamo precej strokovnjakov IT področja. Določeni so uspeli v tujini, odpira se mnogo manjših podjetij, ki postajajo uspešna večinoma v tujini, saj pri nas je že vse vnaprej dogovorjeno. Točno se ve, kdo bo kje dobil kak posel, kod pozna koga v katerem podjetju ipd. Na koncu ugotoviš, da imajo jasno razdelano vizijo samo manjša podjetja, pri velikih pa se pojavlja zgodbica o marljivi mravljici, ki na koncu pregori. V zadnji številki Mojih financ je tudi zanimiv članek z naslovom “Naj ostanem ali grem?“. Članek nima zveze z IT-jem, toda v zadnjem letu je v Avstralijo prebegnil tudi moj nekdanji sodelavec in mislim, da se mu ne godi čisto nič hudega. Tako da, dragi IT-jevci če imate priložnost pobegnite.
Torej zakaj sploh to pišem? Morda za nove generacije IT strokovnjakov, kot priporočilo v nekaj točkah:
1. ne zaposluj se v podjetju brez jasne vizije
2. ustvari si kariero v majhnem podjetju, kjer je vse mnogo fleksibilnejše
3. ustvari svoje podjetje, razvijaj se na IT področju, tukaj je še mnogo neodkritega
4. ne nasedi obljubam, čez noč ne boš obogatel
5. za uspeh se moraš potruditi in to lahko traja kar nekaj let, morda desetletje
6. bodi potrpežljiv in poslušaj ljudi, ki imajo izkušnje, saj sam nisi najpametnejši
7. izobražuj se, v dobi interneta je to postalo zelo enostavno
8. povezuj se z strokovnjaki različnih področij
9. prodaj se tujcem, saj le ti spoštujejo naše znanje, delo na daljavo pa tudi več ni težavno … če boš moral na sestanek v London boš pač reskiral 100 EUR za karto
Upam, da bo v komentarju tudi kak dodaten nasvet, morda nestrinjanje s tem kar sem zgoraj zapisal …